# YIC51513PGMGG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YIC51513PGMGG
- **Manufacturer:** YIC
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yic51513pgmgg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yic51513pgmgg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** On-Board, Patch
- **Applications:** GPS
- **Current:** 150mA
- **Data Interface:** UART
- **Data Rate (Max):** 9.6kbps
- **Frequency:** 1.598GHz ~ 1.605GHz, 1.575GHz
- **Modulation or Protocol:** BeiDou, GLONASS, GNSS, GPS
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Sensitivity:** -165dBm
- **Voltage:** 3V ~ 4.3V