# YDZVFHTR6.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YDZVFHTR6.2
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ydzvfhtr6-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ydzvfhtr6-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/40/0V/RB400VAM-50DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 3 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** TUMD2M
- **Tolerance:** ±9.68%
- **Voltage:** 6.2 V