# Y40695R00000K9L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y40695R00000K9L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y40695r00000k9l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y40695r00000k9l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 21
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 5 Ω
- **Resistive Material:** Metal Foil
- **Size:** Rectangular - 0.420" x 0.170" Face (10.67mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%