# Y0786114R000B9L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y0786114R000B9L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y0786114r000b9l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y0786114r000b9l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Moisture Resistant, Non-Inductive
- **Height:** 0.336" (8.53mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.6W
- **Resistance:** 114 Ω
- **Size:** 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
- **Temperature Coefficient:** ±1ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%