# Y01101M60000S9L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y01101M60000S9L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y01101m60000s9l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y01101m60000s9l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Non-Inductive
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 1.1W
- **Resistance:** 1.6 MΩ
- **Size:** 0.500" Dia x 1.500" L (12.70mm x 38.10mm)
- **Temperature Coefficient:** ±2ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.001%