# Y008050R0000K0L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y008050R0000K0L
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y008050r0000k0l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y008050r0000k0l#rfq
- **Number of Turns:** 21
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Metal Foil
- **Size:** Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
- **Temperature Coefficient:** ±20ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%