# Y006950R0000J0L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y006950R0000J0L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y006950r0000j0l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y006950r0000j0l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 21
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Metal Foil
- **Size:** Rectangular - 0.375" x 0.170" Face (9.53mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%