# Y005620K0000J0L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y005620K0000J0L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y005620k0000j0l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y005620k0000j0l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 26
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Resistive Material:** Metal Foil
- **Size:** Rectangular - 0.270" x 0.190" Face (6.86mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%