# Y005310K0000J0L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y005310K0000J0L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y005310k0000j0l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y005310k0000j0l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 21
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Metal Foil
- **Size:** Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%