# Y0006V0032TT0L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Y0006V0032TT0L
- **Manufacturer:** Vishay
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/y0006v0032tt0l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/y0006v0032tt0l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Voltage Divider (TCR Matched)
- **Circuit Type:** Voltage Divider
- **Height:** 0.320" (8.13mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Pins:** 3
- **Number of Resistors:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 100mW
- **Resistance (Ohms):** 1k, 16k
- **Resistor:** ±0.5ppm/°C
- **Resistor Matching Ratio:** ±0.01%
- **Size:** 0.295" L x 0.100" W (7.49mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** ±2ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.01%