# XZFDGK10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XZFDGK10A
- **Manufacturer:** SunLED Corporation
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xzfdgk10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xzfdgk10a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 65mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 102.5mW
- **Size:** 0.512" H x 0.358" W x 0.148" D (13.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
- **Voltage:** 3V