# XZFBBA10C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XZFBBA10C
- **Manufacturer:** SunLED Corporation
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xzfbba10c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xzfbba10c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 5mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 120mW
- **Size:** 0.512" H x 0.358" W x 0.148" D (13.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
- **Voltage:** 3.05V