# XYW12038024BSS-R-NAC-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XYW12038024BSS-R-NAC-6
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xyw12038024bss-r-nac-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xyw12038024bss-r-nac-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 142.0 CFM (4.02m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 58.5dB(A)
- **Power (Watts):** 12.48 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.787 in H2O (196.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm