# XYW12038012BSS-S-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XYW12038012BSS-S-5
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xyw12038012bss-s-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xyw12038012bss-s-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 282.9 CFM (7.92m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 71.2dB(A)
- **Power (Watts):** 38.4 W
- **RPM:** 9500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.660 in H2O (413.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm