# XYW03628012BSS-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XYW03628012BSS-12
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xyw03628012bss-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xyw03628012bss-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.0 CFM (0.700m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 63.0dB(A)
- **Power (Watts):** 12 W
- **RPM:** 23000 RPM
- **Size:** Square - 36mm L x 36mm H
- **Static Pressure:** 2.600 in H2O (647.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 28.00mm