# XW6T-COM2.5X20RD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XW6T-COM2.5X20RD
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Specialized
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xw6t-com2-5x20rd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xw6t-com2-5x20rd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A
- **Features:** Block of 5, Indicators
- **Housing Color:** Red
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 20
- **Terminal:** 28.2mm
- **Termination Style:** Push In, Spring
- **Type:** Middle
- **Voltage:** 600 V