# XW6T-COM1.5X8BL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XW6T-COM1.5X8BL
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Specialized
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xw6t-com1-5x8bl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xw6t-com1-5x8bl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 17.5 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 8
- **Terminal:** 9.2mm
- **Termination Style:** Push In, Spring
- **Type:** Middle
- **Voltage:** 500 V
- **Wire Gauge or Range:** 1.5mmﾂｲ