# XUP735240.000000X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XUP735240.000000X
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xup735240-000000x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xup735240-000000x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 128mA
- **Frequency:** 240 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVPECL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V