# XTNI12BF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XTNI12BF
- **Manufacturer:** SunLED Corporation
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xtni12bf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xtni12bf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/72/56/11725651-1497-1061-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Orientation:** Top View
- **Radiant Intensity (Ie) Min @ If:** 25mW/sr @ 50mA
- **Type:** Infrared (IR)
- **Viewing Angle:** 20°
- **Voltage:** 1.2V