# XS300159 BK008
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XS300159 BK008
- **Manufacturer:** Alpha Wire
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xs300159-bk008
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xs300159-bk008#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Abrasion Protection:** Abrasion Resistant
- **Color:** Black
- **Diameter:** 1.590" (40.39mm)
- **Features:** Chemical Resistant, Clean Cut, Fungus Resistant, Tight Weave, Vermin Resistant
- **Length:** 25.00' (7.62m)
- **Liquid Protection:** Fuel Resistant
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 120°C
- **Type:** Sleeving
- **Type Attributes:** Braided
- **Wall Thickness:** 0.045" (1.14mm)