# XS1M12KP340
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XS1M12KP340
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xs1m12kp340
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xs1m12kp340#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP68
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** NPN/PNP-NC/NO, 4-Wire
- **Sensing Distance:** 0.079" (2mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 12V ~ 24V