# XRCGB27M000F3M00R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XRCGB27M000F3M00R0
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xrcgb27m000f3m00r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xrcgb27m000f3m00r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±40ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Load Capacitance:** 6pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)