# XR21V1410IL16MTR-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XR21V1410IL16MTR-F
- **Manufacturer:** Maxlinear
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xr21v1410il16mtr-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xr21v1410il16mtr-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16mA
- **Function:** Bridge, USB to UART
- **Interface:** UART
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Protocol:** USB
- **Standards:** USB 2.0
- **Supplier Device Package:** 16-QFN (3x3)
- **Voltage:** 2.97V ~ 3.63V