# XMC7100D-F144K4160AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XMC7100D-F144K4160AA
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xmc7100d-f144k4160aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xmc7100d-f144k4160aa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
- **Core Size:** 32-Bit Dual-Core
- **Data Converters:** A/D 52x12b SAR
- **EEPROM Size:** 256K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 116
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Program Memory Size:** 4.063MB (4.063M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 768K x 8
- **Speed:** 100MHz, 250MHz
- **Supplier Device Package:** 144-TEQFP (20x20)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V