# XMC4800F144F1024AAXQMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XMC4800F144F1024AAXQMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xmc4800f144f1024aaxqma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xmc4800f144f1024aaxqma1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/04/52/10045268-122-1397-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M4
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 32x12b; D/A 2x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 119
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 200K x 8
- **Speed:** 144MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-144-24
- **Voltage:** 3.13V ~ 3.63V