# XMC1301T016F0032ABXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XMC1301T016F0032ABXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xmc1301t016f0032abxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xmc1301t016f0032abxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 11x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 11
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** PG-TSSOP-16-8
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V