# XMC1100T038F0032AAXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XMC1100T038F0032AAXUMA1
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xmc1100t038f0032aaxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xmc1100t038f0032aaxuma1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CY/2D/P8/CY2DP818ZXC-2-ND.jpg
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 12x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 26
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** PG-TSSOP-38-9
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V