# XMC1100T016X0032ABXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XMC1100T016X0032ABXUMA1
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xmc1100t016x0032abxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xmc1100t016x0032abxuma1#rfq
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 6x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 11
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** PG-TSSOP-16-8
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V