# XL2ED8K5MI-111YXC-24M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XL2ED8K5MI-111YXC-24M
- **Manufacturer:** YXC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xl2ed8k5mi-111yxc-24m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xl2ed8k5mi-111yxc-24m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)