# XKZED8K5JI-112YXC-32.768K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XKZED8K5JI-112YXC-32.768K
- **Manufacturer:** YXC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xkzed8k5ji-112yxc-32-768k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xkzed8k5ji-112yxc-32-768k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Load Capacitance:** 7pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)