# XKYED8K5II-112YXC-32.768K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XKYED8K5II-112YXC-32.768K
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xkyed8k5ii-112yxc-32-768k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xkyed8k5ii-112yxc-32-768k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Load Capacitance:** 6pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.276" L x 0.059" W (7.00mm x 1.50mm)