# XGL5030-122MEC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XGL5030-122MEC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xgl5030-122mec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xgl5030-122mec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13A
- **Current Rating (Amps):** 16.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 6mOhm Max
- **Frequency:** 47MHz
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 1.2 ÂµH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 165°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
- **Tolerance:** Â±20%