# XGL4020-222MEC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XGL4020-222MEC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xgl4020-222mec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xgl4020-222mec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.2A
- **Current Rating (Amps):** 8.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 21.5mOhm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 165°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±20%