# XGL3520-201MEC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XGL3520-201MEC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xgl3520-201mec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xgl3520-201mec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11.4A
- **Current Rating (Amps):** 16.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 3.7mOhm Max
- **Frequency:** 210MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 200 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** Â±20%