# XG1ED8K5SI-111YXC-25M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XG1ED8K5SI-111YXC-25M
- **Manufacturer:** YXC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xg1ed8k5si-111yxc-25m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xg1ed8k5si-111yxc-25m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Height:** 0.053" (1.35mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)