# XF2M30151AR500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XF2M30151AR500
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xf2m30151ar500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xf2m30151ar500#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/OR/11/87/OR1187DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/OR/72/3D/OR723DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Top and Bottom
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Flat Flex Type:** FPC
- **Height Above Board:** 0.083" (2.10mm)
- **Housing Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
- **Locking Feature:** Rotary Lock, Backlock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V