# XDVG100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XDVG100A
- **Manufacturer:** SunLED Corporation
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xdvg100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xdvg100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 3.98" (101.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 30mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 150mW
- **Size:** 4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
- **Voltage:** 8V