# XCX100DNH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XCX100DNH
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xcx100dnh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xcx100dnh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Board Mount
- **Features:** Temperature Compensated
- **Maximum Pressure:** 卤200PSI (卤1378.95kPa)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Pressure:** 卤100PSI (卤689.48kPa)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Output:** 0 mV ~ 100 mV (12V)
- **Output Type:** Wheatstone Bridge
- **Port Size:** Male - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual
- **Port Style:** Barbed
- **Pressure Type:** Differential
- **Voltage:** 3V ~ 16V