Part Number: XCX100DNC Manufacturer: Honeywell Category: Sensors, Transducers Subcategory: Pressure Sensors, Transducers Product URL: https://distyparts.com/product/xcx100dnc RFQ URL: https://distyparts.com/product/xcx100dnc#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/74/24/14742439-XCXL004DNC-ND.pdf Summary: XCX100DNC is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Honeywell and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: XCX100DNC is a pressure sensors, transducers from Honeywell. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: Board Mount Features: Temperature Compensated Maximum Pressure: 卤200PSI (卤1378.95kPa) Mounting Type: Through Hole Operating Pressure: 卤100PSI (卤689.48kPa) Operating Temperature: -25°C ~ 85°C Output: 0 mV ~ 100 mV (12V) Output Type: Wheatstone Bridge Port Size: Male - 0.19" (4.8mm) Tube, Dual Port Style: Barbed Pressure Type: Differential Voltage: 3V ~ 16V Distributor Offers: 1. Partservice | Stock: 102 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 102 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/honeywell Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/pressure-sensors-transducers Canonical URL: https://distyparts.com/product/xcx100dnc