# XCSG960C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XCSG960C
- **Manufacturer:** ASI-Automation Systems Interconnect
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xcsg960c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xcsg960c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 40A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, IP20
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 960W
- **Standard Number:** 60950-1; UL 508
- **Voltage:** 3 kV