# XCL232B151KR-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XCL232B151KR-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xcl232b151kr-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xcl232b151kr-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 150mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.08" L x 0.10" W x 0.04" H (2.0mm x 2.5mm x 1.0mm)
- **Supplier Device Package:** CL-2025-03
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 1.8V