# XCL101A501BR-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XCL101A501BR-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xcl101a501br-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xcl101a501br-g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/89/3-/13/893-1395-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 100mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.10" L x 0.08" W x 0.04" H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm)
- **Supplier Device Package:** CL-2025
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 0.9V