# XC9235A12CMR-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XC9235A12CMR-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xc9235a12cmr-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xc9235a12cmr-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **Frequency:** 1.2MHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Supplier Device Package:** SOT-25-5
- **Synchronous Rectifier:** Yes
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 2V