# XC6810B42H0R-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XC6810B42H0R-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xc6810b42h0r-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xc6810b42h0r-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Ion/Polymer
- **Battery Pack Voltage:** 4.2V
- **Charge Current:** 25mA
- **Current:** Constant - Programmable
- **Fault Protection:** Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Programmable Features:** Current, Timer, Voltage
- **Supplier Device Package:** 12-WLP (1.17x1.57)
- **Voltage:** 28V