# XC6223B3019R-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XC6223B3019R-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xc6223b3019r-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xc6223b3019r-g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/89/3-/11/893-1149-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 220 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 80dB (1kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** USPQ-4B03
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.305V @ 300mA