# XC6218P322NR-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XC6218P322NR-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xc6218p322nr-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xc6218p322nr-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Over Current, Short Circuit
- **Supplier Device Package:** SSOT-24
- **Voltage:** 6V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.32V @ 100mA