# XC6201P142MR-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XC6201P142MR-G
- **Manufacturer:** Torex Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xc6201p142mr-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xc6201p142mr-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Over Current
- **Supplier Device Package:** SOT-25-5
- **Voltage:** 10V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.4V @ 200mA