# XC167CI32F40FBBAKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XC167CI32F40FBBAKXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xc167ci32f40fbbakxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xc167ci32f40fbbakxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** C166SV2
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 16x8/10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 103
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 12K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** PG-TQFP-144-7
- **Voltage:** 2.35V ~ 2.7V