# XBP24BZ7SITA001J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XBP24BZ7SITA001J
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xbp24bz7sita001j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xbp24bz7sita001j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, RP-SMA
- **Current:** 47mA ~ 62mA
- **Data Rate:** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Memory Size:** 32kB Flash, 2kB RAM
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 10dBm
- **Protocol:** Zigbee庐
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -102dBm
- **Serial Interfaces:** SPI, UART
- **Utilized IC:** EM357
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V