# XBP24-Z7UIT-003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** XBP24-Z7UIT-003
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/xbp24-z7uit-003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/xbp24-z7uit-003#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, U.FL
- **Current:** 45mA
- **Data Rate:** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** DSSS
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 17dBm
- **Protocol:** Zigbee庐
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -102dBm
- **Serial Interfaces:** UART
- **Utilized IC:** EM250
- **Voltage:** 3V ~ 3.4V